Jdi na obsah Jdi na menu
 

Programujeme KODU

Kodu je vizuální programovací prostředí, které umožňuje vytvořit hru pro počítač s Windows nebo Xbox. Program nevytváříme psaním příkazů, ale skládáním obrázkových karet představujících podmínky a akce. Hru je pak možné sdílet kamarádům nebo dalším nadšeným programátorům. V České republice dokonce existuje soutěž v Kodu.

Co Kodu umí?

V Kodu se stanete pánem 3D světa na vzdálené planetě. Budete navrhovat rozlehlé pouštní prérie, vysoké hory, tajemné deštné pralesy nebo podmořské světy. A pak je naplníte životem! To znamená až 20 různými a unikátními postavami. Liší se vzhledem i tím, co dokáží. Postavy se pohybují buď úplně samy, nebo s nimi naopak pohybujete pomocí klávesnice  či ovladače Xboxu.

Stažení a instalace

Kodu nabízí Microsoft všem zájemcům zdarma, ale je určen pouze pro Windows verze XP a vyšší. Stáhněte si ho z www.kodugamelab.com kliknutím  na Get Kodu (vlevo nahoře) a pak Download. Webové stránky jsou sice v angličtině, nicméně program je téměř celý česky. Všechny obrázkové karty, s jejichž pomocí se programuje, doplňuje text, takže ani anglická verze nebrání v používání. Navíc se velmi jednoduchou a zábavnou formou naučíte nová anglická slovíčka.

Po stažení a instalaci se na ploše objeví dvě nové ikony. Program spustíte výběrem Kodu Game Lab (zelená ikonka). Druhá ikona slouží k pokročilejšímu nastavení programu a nebudete ji zatím potřebovat.

Začínáme

Klikněte na Nový svět. Zelená plocha představuje svět a je možné si ji přizpůsobit. K tvorbě slouží nástroje ve spodní části obrazovky. V levém horním rohu obrazovky najdete nápovědu, která jednoduše vysvětluje, jak s vybraným nástrojem pracovat. Svůj nový svět si pak uložíte v Hlavním menu (zelený domeček).